Pieczęć urzędowa

W różnych przepisach (np. art. 27 par. 1 pkt 7 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji) pojawia się pojęcie pieczęci urzędowych. Co to takiego? Czy to zwykła pieczątka urzędu?

Otóż nie. Pieczęcie urzędowe mają regulację ustawową, zawartą w art. 16c ust. 1 ustawy z dnia z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych (Dz.U. Nr 7, poz. 18 z późn. zm.). Jest to zatem:

metalowa, tłoczona pieczęć okrągła zawierająca pośrodku wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej, a w otoku napis odpowiadający nazwie podmiotu uprawnionego do używania urzędowej pieczęci.

Nieco inaczej prezentują się pieczęcie używane przez jednostki samorządu terytorialnego:

Urzędową pieczęcią gminy, powiatu, samorządu województwa lub związku jednostek samorządu terytorialnego może być również pieczęć, o której mowa w ust. 1, zawierająca pośrodku, zamiast wizerunku orła ustalonego dla godła Rzeczypospolitej Polskiej, odpowiednio herb gminy, powiatu lub województwa. Odcisk pieczęci z herbem nie może być umieszczany na dokumentach urzędowych w sprawach z zakresu administracji rządowej.

Innymi słowy: pieczątkę może mieć każdy, a pieczęć — tylko ten, komu pozwalają na to przepisy.

9 myśli nt. „Pieczęć urzędowa

  1. OK, problem zupełnie od czapy,ale możliwy:

    Pieczęć wykonano z plastiku bądź gumy, czym nie spełnia definicji z ustawy. Ja wiem, że każdy rozsądny człowiek powie, że po pierwsze to problem absurdalny,a po drugie nie do udowodnienia w praktyce, ale czy chociaż teoretycznie można próbować podważyć dokument nią opatrzony :D ?

    • Nie pomyślałem o tym. Braki tytułu wykonawczego są podstawą do wniesienia zarzutu — oczywiście z taką obroną się nie spotkałem, ale bardzo chciałby zobaczyć taką sytuację:).

  2. BTW muszę powiedzieć w tym miejscu, iż bardzo mi się podoba przycisk „opublikuj komentarz”. Kiedy tu coś piszę, to dzięki niemu czuję się jak jakiś Marek albo inny Radwański :D

  3. A ja bym to widział zupełnie inaczej. Posługiwać się można
    „ wizerunkiem orła ” ale na wyprodukowanie jego nikt nie wystawi
    faktury VAT , albowiem Ustawa o godle RP tego zabrania .
    __________________________________ z uszanowaniem roman s. ___

    • O wystawienie faktury VAT bym się akurat nie martwił, bo to kwestia wtórna wobec zawarcia umowy i jej wykonania. Nawiasem mówiąc, pieczęć urzędowa gminy, powiatu, samorządu województwa lub związku jednostek samorządu terytorialnego może zawierać herb gminy, powiatu lub województwa zamiast wizerunku orła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>