Ile kosztuje decyzja o warunkach zabudowy?

O tym, że uzyskanie warunków zabudowy Twojej nieruchomości jest ważne, usiłowałem Cię przekonać nie raz. Nawet jeśli nie chcesz teraz nic budować, warto tę decyzję uzyskać.

Ale ile to kosztuje? Za wydanie decyzji o warunkach trzeba zapłacić opłatę skarbową w kwocie 107 zł. Dowód uiszczenia opłaty należy dołączyć do wniosku o wydanie decyzji.

Jak zapłacić za decyzję? Opłatę skarbową uiszcza się na rachunek bankowy gminy, której wójt, burmistrz lub prezydent miasta, jest właściwy dla wydania decyzji. Jeśli decyzję wydaje inny organ, niż wójt, burmistrz lub prezydent miasta — np. wojewoda, to opłatę na rachunek gminy, w której siedzibę na ten organ.

W jednym z poprzednich wpisów wspominałem o możliwości przeniesienia decyzji o warunkach zabudowy. Przeniesienie WZ również podlega opłacie skarbowej, choć jest ona niższa, niż w przypadku ustalania nowych warunków zabudowy.Jest to kolejna zaleta przeniesienia warunków zabudowy w stosunku, do występowania o nową decyzję.

Opłata za przeniesienie warunków zabudowy to 56 zł. Uiszcza się ją tak samo, jak opłatę od wniosku o wydanie decyzji o warunkach zabudowy — na rachunek bankowy gminy, której wójt, burmistrz lub prezydent miasta, jest właściwy dla wydania decyzji.

Gminy, aby ułatwić składanie wniosków, często same podają , przy danych dotyczących uzyskiwania warunków zabudowy, informacje o uiszczeniu opłaty. Przykładem jest strona BIP Miasta Krakowa, gdzie podano:

Ustalanie warunków zabudowy (…) Opłata skarbowa:

 1. Od decyzji o warunkach zabudowy — 107 zł (z wyjątkiem budownictwa mieszkaniowego);
 2. Od złożenia dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa — 17 zł(nie dotyczy pełnomocnictw udzielanych małżonkowi, wstępnemu, zstępnemu lub rodzeństwu albo gdy mocodawcą jest podmiot zwolniony od opłaty skarbowej).

Wpłat z tytułu opłaty skarbowej można dokonywać na rachunek bankowy Urzędu Miasta Krakowa (np. na poczcie, przelewem bankowym) lub bez ponoszenia dodatkowych opłat w placówkach banku Pekao S.A. na terenie Krakowa i kasach Urzędu. Dowód zapłaty należnej opłaty skarbowej należy załączyć do wniosku.

NUMER KONTA Opłata skarbowa — 04 1240 2092 9462 3005 0000 0000

To niewątpliwy plus (całą stroną BIP Miasta Krakowa oceniam bardzo wysoko), choć oczywiście można byłoby chcieć więcej. W końcu, dążymy do e-administracji. Może zatem przydałaby się platforma elektronicznych płatności, jak przy doładowywaniu konta pre-paid?


5 myśli nt. „Ile kosztuje decyzja o warunkach zabudowy?

 1. Pingback: Dlaczego warunki zabudowy są za tanie? | Blog o zagospodarowaniu przestrzennym

 2. Pingback: Zwrot opłaty skarbowej uiszczonej od WZ na zabudowę mieszkaniową | Blog o zagospodarowaniu przestrzennym

 3. Pingback: Przeniesienie warunków zabudowy wydanych osobie, która zmarła | Blog o zagospodarowaniu przestrzennym

 4. Witam,

  Bardzo dziekuje za rzetelne informacje.
  Jestem w trakcie zalatwiania dokumentow do budowy, i dla laika ciezko jest ogarnac cala administracje razem z kosztami.
  Pan w przejrzysty i zrozumialy sposob przelozyl prawo na grunt konsupencki.

  Pozdrawiam,
  Justyna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>