Usługi duchowe

Pisałem nie tak dawno o interpretacji miejscowego planu zagospodarowania – o uwzględnianiu istoty prawa własności, o Konstytucji… czas na szarą rzeczywistość.

Cytując za Dziennikiem Bałtyckim:

W lipcu gdańscy radni odebrali prezydentowi prawo do samodzielnego decydowania o przekazywaniu działek za 1 proc. wartości kościołom i związkom wyznaniowym. (…) W planie zagospodarowania działki przekazanej metropolicie za 1 proc. wartości widniał zapis, że będzie przeznaczona pod usługi. Prezydent tłumaczył się później, że kościół to też usługi – duchowe. 

Nie zajmuję się polityką (a zwłaszcza unikam tematu relacji Państwo-Kościół) i nie będę wypowiadał się, czy przekazywanie nieruchomości za 1 % jej wartości jest trafne, czy nie.

Nie ma to w tej sprawie żadnego znaczenia. Nawet jak chce się przekazać nieruchomości Kościołowi, to trzeba stosować regulacje ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym i przepisów wykonawczych do tej ustawy.

Co do „usług duchowych” – Google tak reaguje na wpisanie tego hasła: Uzdrowiciel Duchowy, Egzorcysta i NauczycielBioastrorad, Centrum Medycyny Informacyjno-Energetycznej. Z Kościołem to nie ma za wiele wspólnego.

Iwo Fisz

Iwo Fisz

Specjalizuję się w prawie administracyjnym. Doradzam w zakresie gospodarki nieruchomościami, zagospodarowania przestrzennego oraz ochrony przyrody i środowiska.

Podobne artykuły

Komentarz do tego wpisu post

  1. […] często występują pojęcia, których znaczenie nasuwa wątpliwości — przykładem są usługi duchowne, o których pisałem prawie […]

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *